SON DAKİKA

Kanal 7 Haber
covid-19

ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile Güney Kore-Kuzey Kore sınırındaki “silahsızlandırılmış bölgede” görüştü

ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile Güney Kore-Kuzey Kore sınırındaki “silahsızlandırılmış bölgede” görüştü
Bu haber 30 Haziran 2019 - 15:51 'de eklendi. 105.774 kez görüntülendi.

ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile Güney Kore-Kuzey Kore sınırındaki “silahsızlandırılmış bölgede” görüştü. Trump, Kuzey Kore topraklarına adım atan ilk ABD Başkanı oldu.

aponya’nın Osaka kentinde yapılan G20 Zirvesi’nin ardından Güney Kore’ye geçen ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile Güney Kore-Kuzey Kore sınırında yer alan “silahsızlandırılmış bölge”de buluştu.

Kuzey Kore topraklarına adım atan ilk ABD Başkanı

İki lider “silahsızlandırılmış bölge”de el sıkışırken, Trump, sınırın Kuzey Kore tarafına geçerek bu ülke topraklarına adım atan ilk ABD Başkanı oldu.

Kim Jong-un, Trump’ın iki ülke arasındaki bağları daha da geliştirmek için bu kısa ziyareti yaptığını belirterek, Trump’ın sınır çizgisini geçmesini, “hoş olmayan geçmişi sona erdirecek cesur ve kararlı bir eylem” olarak nitelendirdi.

Donald Trump da sınırın Kuzey Kore tarafına ayak basan ilk ABD Başkanı olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve Kim ile dostluklarını övdü.

G20 Zirvesi kapsamında Japonya’da bulunan Trump, Kuzey Kore lideri Kim’e görüşme teklifinde bulunmuş, Kuzey Kore ise Trump’ın teklifine “çok ilginç bir öneri” yanıtını vermişti.

Daha sonra Trump, Kim’in de bu görüşmeyi istediğini açıklamış ve muhtemel görüşme için son hazırlıkların yapıldığını ifade etmişti.

Kim Jong-un’dan Trump’a mektup
Trump-Kim zirvesinden sonuç çıkmamıştı

ABD Başkanı Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ilk kez 12 Haziran 2018’de Singapur’da yapılan tarihi zirvede bir araya gelmiş, burada Kore Yarımadası’nın nükleer silahlardan arındırılması ve kalıcı barış konusunda mutabakata varılmıştı.

Trump – Kim zirvesinde anlaşma sağlanamadı
İki lider 26-27 Şubat 2019’da Vietnam’ın başkenti Hanoi’de bir kez daha görüşmüş ancak zirve beklenenden hızlı şekilde ve anlaşmasız olarak sona ermişti. Trump, Kim ile görüşmesiyle ilgili, “Onlar yaptırımların tamamen kaldırılmasını istedi. Biz ise bunu yapmaya niyetli değildik. Bu nedenle anlaşamadık” değerlendirmesini yapmıştı.

Kaynak: AA

kaynak:TRT HABER

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA