SON DAKİKA

Kanal 7 Haber
covid-19

Hindistan INC Genel Başkanı Rahul Gandi görevinden istifa ettiğini açıkladı

Hindistan INC Genel Başkanı Rahul Gandi görevinden istifa ettiğini açıkladı
Bu haber 03 Temmuz 2019 - 17:10 'de eklendi. 288.993 kez görüntülendi.

Hindistan Kongre Partisi (INC) Genel Başkanı Rahul Gandi, mayıs ayında açıklanan seçim sonuçlarının tüm sorumluluğunun kendisine ait olduğunu belirterek görevinden istifa ettiğini açıkladı.

INC Genel Başkanı Rahul Gandi, genel başkanlığı sürdürmesine yönelik parti içindeki girişimleri durdurmak için Twitter hesabından istifa ettiğini duyurdu. Gandi, kendisini destekleyenlerin “halefini seç” çağrısının bir parçası olmayacağını da belirtti.

Genel seçim başarısızlığından çok sayıda kişinin sorumlu tutulması gerektiğini kaydeden Gandi, “Parti başkanı olarak kendi sorumluluğumu göz ardı edip başkalarının hesap vermesini istemem adaletsizlik olurdu” değerlendirmesinde bulundu.

Gandi, mayıs ayında açıklanan seçim sonuçlarının ardından istifa edeceğini duyurmuş ve partinin yeni liderini seçmesi gerektiğini belirtmişti. Kongre Partisi’nin önde gelen isimleri ise Gandi’nin partiye liderlik etmesi gerektiğini vurgulamıştı.

2017’de parti lideri seçilmişti

Rahul Gandi, 2007 yılında Kongre Partisi’nin genel sekreterliğine, 2013 yılında ise başkan yardımcılığına atanmıştı.

Hindistan’da 2014’te yapılan genel seçimlerde Kongre Partisi 543 sandalyeden 44’ünü kazanabilmiş ve parti tarihindeki en kötü sonuçları elde etmişti. Aralık 2017’de INC’nin başkanlığına gelen Gandi, bu sene yapılan seçimlerde partisinin 52 sandalye kazanmasının ardından tüm sorumluluğu üzerine alarak istifa etti.

Gandi’nin büyükbabası Jawaharlal Nehru bağımsız Hindistan’ın ilk başbakanı, babaannesi Indira Gandi Hindistan’ın ilk kadın başbakanı ve babası Rajiv Gandi ülkenin en genç başbakanıydı. Gandi’nin annesi Sonia Gandi uzun yıllar Kongre Partisi başkanlığını yürütmüştü.

Ülkenin bağımsızlığa kavuşmasında büyük bir rol oynayan Kongre Partisi, Nehru-Gandi ailesinin parti içerisinde etkin olması sebebiyle “aile partisi” olarak nitelendiriliyor.

Kaynak: AA

KAYNAK:TRT HABER

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA