SON DAKİKA

Kanal 7 Haber
covid-19

Veriler yeniden kontrol edilmeli

Veriler yeniden kontrol edilmeli
Bu haber 31 Mart 2019 - 23:35 'de eklendi. 47.752 kez görüntülendi.

CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, yaptığı açıklamada kendi ellerindeki verilerle Anadolu Ajansı’nın verilerinin farklı olduğunu belirtti ve Anadolu Ajansı ile Yüksek Seçim Kurulu’nu verileri yeniden kontrol etmeye çağırdı
CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu açıklamalarda bulundu. İmamoğlu, kendi ellerindeki veriyle Anadolu Ajansı’nın verilerinin farklı olduğunu söyleyerek YSK ve AA’yı verileri yeniden kontrol etmeye çağırdı.

İmamoğlu’nun son açıklaması:

Toplumu İstanbul ve Türkiyemiz’i bilgilendirme konusundaki görevimize devam ediyoruz. Öncelikle YSK’yı, il seçim kurulunu, ilçe seçim kurulunu tek bir oya dahi zarar vermemek için göreve davet ediyorum. Bu tarihi bir görev ve çağrıdır. Tüm devlet memurlarına ve görevli insanlara teşekkür ediyorum. Tarihi bir görevdir ve tek bir oyun dahi vebali üzerinizedir.

Biz en hassas bir şekilde onbinlerce insanın görev aldığı İstanbul’da sürece aynen bu hassasiyetle görevimize devam ediyoruz. Bu seçim bir tarafın kazanıop, bir tarafın kaybettiği bir seçim değildir. Bu bir yerel seçimdir. Yerel seçim şehrin kazandığı bir seçimdir.

Onbinlerce yol arkadaşıma teşekkür ediyorum. Lütfen sandıklardaki, okullardaki, seçim kurullarındaki görevlerinize gülümseyerek, sırt sıvazlayarak, uyararak son ana kadar en üst seviye dikkatle önemle tavsiye ediyorum.

İmamoğlu’nun 22.00’da yaptığı yeni açıklama:

Maaşlarını devletten alan Anadolu Ajansı’nı göreve devam ediyorum. Bu milli bir görevdir. Lütfen hata yapmayınız. Ben kimsenin hakkını yemedim, kendi hakkımı da yedirmem.

Şu an için sandıkların yüzde 60’ın ulaştık. Aramızdaki fark yüzde 5.25’tir. Sandıkta görev alan arkadaşlarım. İlçelerdeki milletvekilleri, İstanbul’un çok değerli vatandaşlarım, görev alan herkes, lütfen sandıklardaki görevlerinizi bırakmayın. Son ana kadar takipteyiz.

Bir adayın kutlama veya konuşma süreciyle ilgili şunu söylemek isterim. Ben çok ahlaklı bir süreç yürüttüğümü düşünüyorum. Ben tebrik etmeyi bilirim, tebrik edilmeyi de beklerim.

İmamoğlu’nun açıklamalarından satır başları:

“Süreci takip ediyoruz. Yine ne yazık ki daha önceki seçimlerde yaşadığımız gibi, seçim yasakları başlamadan önce enteresan verilerle girişler başladı. 1, 1 buçuk saat sonra YSK’nın uyarı yapması şaşırtıcı.

Şu anda biz kendi sistemimizde veriler, yüzde 27.6 girişimiz var. Bütün 39 ilçeden karma veriler var. Elbette bu değişkenlik arz eder ama CHP adayı olan benim oyum yüzde 53.2. Diğer rakibimiz oranı da yüzde 44.1

Karşı tarafta son yarım saatte öyle bir veri yükselişi var ki İstanbul’da. Aynı zaman diliminde İstanbul’un dışındaki birçok ilde yüzde 40-45 çakılı kalmış durumda.

Enteresan şekilde diğer şehirlerde veri girişi çok yavaşken, İstanbul’da yüzde 75’e yükseldi bir anda. Arkadaşlarım her satırını inceleyerek girişler yapıyor.

Ben YSK ve Anadolu Ajansı’nı bu konuda titiz olmaya devam ediyorum. Biz demiyoruz ki, yüzde 9.5 öndeyiz ama veriyi vermek zorundayız şu anda. Ben bu saatte paylaşmayı doğru bulmuyorum ama paylaşmak zorunda kaldım. Niye paylaşıyorum, çünkü bir anda yüzde 75’e fırlayan bir veri diğer tarafta. İyi bir istatikçiyim, bu veriler güven vermiyor.

YSK ve Anadolu Ajansı’nı verilerini yeniden kontrol etmeye ve toplumumuzu doğru bilgilendirmeye devam ediyorum. Zamanı geldiğinde verileri paylaşmaya da devam edeceğim.”

İmamoğlu ilk açıklamasından yaklaşık yarım saat sonra kameralar karşısına çıkarak bir açıklama daha yaptı:

“Görünen o ki yüzde 16’ya kadar açılmamış gözüken sandık var. Burada şunu belirtmek istiyorum. Burada gerçekten ne yazık ki bir manipülasyon süreci sözkonusu.

Tekrar YSK’daki yetkilleri göreve çağırıyorum. Lütfen süreci denetlesinler. Türkiye’nin çok değerli bir seçimi yerine getiriyoruz. Yine devletin kurumu Anadolu Ajansı’nı da hassasiyete, göreve ve ahlaklı bir duruşa davet ediyorum. Hepimizin cebindeki paralala, vergilerle maaşını alan Anadolu Ajansı’nı ahlâklı, doğru veri vermeye, süreci manipule etmemeye tekrar tekrar davet ediyorum. Bu süreçte görev alan arkadaşlarım, sandık görevlileri, hukukçular, bilişim sorumluları, milletvekili, bölge sorumluları lütfen bulunduğunuz yeri terk etmeyin. Tekrar tekrar uyarıyorum. YSK, AA ilgiye, alakaya, ahlaklı bir süreç yönetimine davet ederken herkesin gözünün içine baka baka davet ediyorum. Hak yemedim, yemem, hakkımı da yedirmem”

CHP’DEN YSK AÇIKLAMASI

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Öztrak, yarım saati aşkın bir süredir Yüksek Seçim Kurulundan (YSK) veri akışının durduğunu açıkladı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, yarım saati aşkın bir süredir Yüksek Seçim Kurulundan (YSK) veri akışının durduğunu açıkladı.

Öztrak, parti genel merkezinde basın toplantısı düzenledi.

“Yarım saati aşkın bir süredir YSK’den veri akışı durmuş vaziyette.” diyen Öztrak, şöyle devam etti:

“Konuyla ilgili olarak genel başkan yardımcısı arkadaşlarımız Oğuz Kaan Salıcı, Muharrem Erkek, Seyit Torun ve Tuncay Özkan şu anda YSK’ye doğru yola çıktılar, gidiyorlar, teknik arkadaşlarla birlikte. Bu sorunun bir an önce çözüleceğini umut ediyoruz. Dikkatle takip ediyoruz. Veri akışının kesilmesi gerçekten şu aşamada hem de gerekçesine de ‘güncelleme’ diyorlar. Şu saatte güncelleme ne demek bunu anlayabilmiş durumda arkadaşlarımız şu anda YSK’ye doğru gidiyorlar.”

Bir soru üzerine ilçe başkanlıklarından kendilerine veri akışı olduğunu sadece YSK’den veri gelmediğini tekrarlayan Öztrak, “Veri akışının seçimin ortasında kesilmesi normal değildir. Bunun bir an evvel telafi edilmesi lazım.” diye konuştu.

Öte yandan partililerin CHP Genel Merkezi önündeki bekleyişleri sürüyor.

Televizyon kanallarından sonuçları takip eden partililer, zaman zaman sevinç gösterilerinde bulunuyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA