SON DAKİKA

Kanal 7 Haber
covid-19

DEDAŞ’ın pandemi umursamazlığı

DEDAŞ’ın pandemi umursamazlığı
Bu haber 12 Ocak 2021 - 13:00 'de eklendi. 2.674 kez görüntülendi.

Yaklaşık bir yıldan beri dünya genelinde etkisini sürdüren koronavirüs pandemisi devam ederken, Güneydoğu Anadolu bölgesinde Şanlıurfa’nın da içerisinde yer aldığı birkaç ilde elektrik dağıtım işlemini gerçekleştiren DEDAŞ’ın vurdumduymaz tavrı, vatandaşların büyük tepkisine neden oluyor.

Mart ayında dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde yaşanmaya başlayan koronavirüs pandemisiyle birlikte günlük yaşam şeklimizde değişiklikler oldu. Bununla birlikte tüm ülkeler vatandaşlarının mağdur olmamaları için önlemler almaya başladı.

Ülkemizde de ekonomik destek paketleriyle birlikte birçok sektörde alınan önlemler ile vatandaşların yaşan standartlarının düşmemesi sağlanırken, birçok sektör ise maalesef iş terki vererek istihdam konusunda insanların işsiz kalmasına neden oldu.

Belediyeler su ve ek vergilerin birçoğunu ötelerken buna ek olarak içişleri bakanlığı trafik işlemlerinde kolaylıklar sağladı. Birçok devlet işlerinde vatandaşların pandemiden etkilenmemesi için işler kolaylaşırken maalesef Şanlıurfa’nın da içerisinde yer aldığı birkaç ilde elektrik dağıtım işlemini gerçekleştiren DEDAŞ’ın pandemi sürecinde de aynı tavrını devam ettirmesi büyük tepkilere neden oldu.

Vatandaşları hırsızlıkla suçladı

Şanlıurfa’nın da içerisinde yer aldığı birkaç ilde elektrik dağıtım işlemini gerçekleştiren DEDAŞ birçok mahallede kaçak kullanımı engellemek adı altında yeni sisten modem sayaçlarını yüksek direklere montajını gerçekleştirerek vatandaşa faturalarını göndermeye başladı. Vatandaşların elektrik faturalarını sayaçlarını görmeden ödemelerini isteyen DEDAŞ aynı zamanda yapılan itirazları ise kullanım bedeli olduğunu belirterek ödememeleri halinde elektriklerinin kesilmesi ile tehtidvari yaklaşımlar sergiledi.

Vatandaşlar, görmediği sayacın bedelini ödemek zorunda kalırken yanı sıra, bu defa da faturalara gecikme bedeli ve açma kapama işlem bedeli ödemek zorunda kalmaya başladı. Oysaki yeni sistem vatandaşların göremediği modem sayaçlarda açma kapama işlemleri sadece bir tıkla otomatik olarak gerçekleşiyor. Açma kapama işlemine kesinlikle herhangi bir insan gücü eklenmeden vatandaştan haksız kazanç elde ediliyor.

Çiftçi mağdur edildi

Özellikle Şanlıurfa çiftçisi iki yıl içerisinde ürün konusunda verim almakta büyük sıkıntılar yaşadı. Fakat DEDAŞ bu konuda da ne yazık ki, çiftçilerin karşısında durarak onlardan alacağını faizi ile birlikte istedi. Bunun için icra yollarına başvuran DEDAŞ aynı zamanda pandemi sürecini de hiçe saymış oldu.

DEDAŞ’ın tutumu muhalif parti milletvekillerinin de konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisine taşımasına rağmen hiçbir sonuç alınamadı. DEDAŞ adeta tek başına bir güç olarak toplumun büyük bir kesiminin karşısında durdu ve ben istediğimi yaparım imajı oluşturdu.

Pandemi de elektrik kesintileri uyguladı

Pandemi sürecinin başlamasıyla birlikte vatandaşlar birçok konuda devletin ve iş alanlarının desteklerine rağmen DEDAŞ ne yazık ki aynı desteği Şanlıurfalı vatandaşlara vermedi. Fatura süresi geçen ve özellikle istihdam konusunda mağduriyet yaşayan vatandaşların elektriklerini kesmekte tereddüt etmedi. Birçok vatandaş DEDAŞ’ın uygulamalarından şikayetçi olduğu bilinmekte.

Karaköprü ilçesinde elektrik sorunu çözülmedi

Basın ve medya organlarına gönderdiği e postalarda yatırımlardan bahseden DEDAŞ, ne yazık ki buz dağının görünen bölümlerinde rötuş çalışmalarından öte bir şey yapmadı. Birçok alana yatırım yaptığını söyleyen DEDAŞ Karaköprü ilçesine geçmiş yıllardan beri yaşanan elektrik sorununun halen düzeltemedi.

Alt yapı çalışmaları konusunda gecikmeler hatta aksamaları göz ardı eden DEDAŞ, alacağının peşini bırakmadan vatandaşları mağdur etmeyi ise hiç aksatmadı. Vatandaşları hem hırsızlıkla suçladı. Hem mağdur etti, hem de pandemi sürecinde yaşanan sıkıntılara rağmen elektriksiz bıraktı. Bu ilk değil fakat bunun sonunun da gelmeyeceği aşikâr bir şekilde ortada olduğu ve DEDAŞ’ın vurdumduymaz uygulamalarının devam edeceği ise görünen köy olarak nitelendirildi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA