SON DAKİKA

Kanal 7 Haber
covid-19

Hrant Dink cinayeti davasında tutuklama!

Hrant Dink cinayeti davasında tutuklama!
Bu haber 07 Ocak 2021 - 14:13 'de eklendi. 311.140 kez görüntülendi.

Haber:Özlem Aslantürk

Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin kamu görevlilerinin yargılandığı 76 sanıklı davada, cinayeti önceden bildiğine dair delillerin bulunması nedeniyle hakkında yakalama emri çıkarılan eski Trabzon jandarma istihbarat görevlisi Veysal Şahin, Adana’da gözaltına alındı.

Hrant Dink’in öldürülmesiyle ilgili 4’ü tutuklu, 13’ü firari 76 sanık yargılanıyor.

Ayrıca sanıklardan Ali Öz’ün önceki celsede hakkında verilen “konutunu terk etmemek”, sanık Emre Cingöz ise “İstanbul il sınırlarını terk etmemek” şeklindeki adli kontrol kararlarının kaldırılması için itirazda bulundukları tutanağa geçirildi.

Sanık Öz  herhangi bir kaçma girişimi olmadığını belirterek savunmasında, “Savcılık mütalaasındaki iddiaların hiçbirisine katılmıyorum. 2004 Ağustos’ta Trabzon Jandarma Komutanlığına atandım. Görevimi kanuni olarak yerine getirdim. Görev yaptığım sürede pek çok olay oldu ve yasalar çerçevesinde işlemler yapıldı. 2007 ocak ayında Dink’in öldürülmesi üzerine, İçişleri Bakanlığı müfettişleri olmak üzere belli makamlarca inceleme ve araştırma yapıldı. Ben kişisel olarak öldürme olayı meydana gelene kadar Dink adını bilmiyordum. Olaydan sonra gazeteci olduğunu ve Agos’ta çalıştığını öğrendim. Emrimde çalışan personel Hrant Dink’in öldürüleceği bilgisini alıyor personel, sabah toplantıda şifai olarak söylüyor. Bunu kayıt altına almıyor. Bunu kim rapor haline getirecek ve imzaya açacak görev tanımı açık. Komutanın bu işleri yapacak ne gücü, ne zamanı vardır. Görevini zamanında yapmayan personel yanlış davranmıştır. FETÖ ile yakın uzak hiçbir ilişkim olmadı olamaz. Hiçbir sebep ve gerek olmadan ölmesini neden isteyeyim” ifadelerini kullanarak beraatini talep etti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA